eXtreme Snowboard Team - ogólnopolski klub snowboardowy

GDZIE NA DESKĘ - FRANCJA

FRANCJA - LODOWIEC TROIS VALLEES

Największy obszar narciarski na świecie, zgodnie z nazwą obejmuje on trzy doliny: Courchevel, Meribel i Val Thorens-Les Menuires. Obszar ten to m.in. dwa lodowce, de Peclet 3300 m n.p.m. i de Cheviere 3210 m n.p.m, 1230 armatek śnieżnych, 600 km tras o różnej skali trudności, 200 wyciągów przewożących 220 000 osób na godzinę. Wybór doliny zależy od upodobań - położona w dolinie Belleville stacja Les Menuires nie wygląda najlepiej, ale położona jest wprost na stoku i daje dostęp do La Masse, z jednymi z najlepszych i pustych tras Trzech Dolin. Położone niżej w tej dolinie ładne tradycyjne miasteczko St. Martin również połączone jest wyciągami z całym obszarem Trzech Dolin. Val Thorens to najwyżej położona stacja w Europie, z gwarantowanym doskonałym śniegiem, też niezbyt atrakcyjna architektonicznie. Za to położenie wynagradza wszystko. Meribel jest najładniejszą stacją w całej Sabaudii, ale nie wszędzie da się wyjść z rezydencji wprost na stok, chyba że mieszka się w Altiport lub w Mottaret.

Najtaniej mieszka się w Brides-les-Bains, skąd dojeżdża się wyciągiem z Meribel, ale nie sposób zjechać tam na nartach. Courchevel składa się z czterech części położonych na różnych wysokościach. Courchevel 1850 to najdroższa stacja narciarska świata. Reszta - La Praz - 1300, 1550 i 1650 niczym się nie wyróżnia. Śnieg jest tu zwykle lepszy niż w pozostałych dolinach z powodu północnej ekspozycji stoków. La Tania, pomiędzy Couchevel i Meribel, to kameralna atrakcyjna stacja bez samochodów, idealna dla rodzin z dziećmi - ale nie ma tu żadnej łatwej trasy powrotnej z głównego obszaru Trzech Dolin. W samej stacji są łatwe stoki dla początkujących.

FRANCJA - LODOWIEC CHAMONIX MONT BLANC

Region Chamonix Mont Blanc jest jednym z najsłynniejszych regionów w Alpach francuskich, choć jak na Francję - raczej nietypowym. Wszystko tu jest naj - trasy uznawane są za najpiękniejsze, a kolejka na Aiguille du Midi - najwyżej położona, no i Mont Blanc - wiadomo. Obszar ten obejmuje Les Grands Montets, le Brevent, La Flegere, Le Tour, Vallorcine, La Vormaine, Les Chosalets, Le Savoy, Les Planards, Les Pelerins. Region ten podoba się raczej wytrawnym snowboardzistom oraz przede wszystkim, wielbicielom jazdy off piste, czyli poza wyznaczonymi trasami.

Początkujący i wielbiciele komfortu powinni pozostać przy Trzech Dolinach. Tutaj niestety konieczny jest autobus lub samochód jeśli chcemy pojeździć we wszystkich stacjach tego obszaru, a zamiast mapki tras często przydałby się wynajęty przewodnik górski. Trzeba jednak przyznać, że słynny zjazd Vallee Blanche - bardzo długi i w przepięknej scenerii - jest łatwy, a trasy w La Flegere czy La Tour spokojnie wystarczą mniej pewnym swych umiejętności snowboardzistom.
FRANCJA - LODOWIEC VAL D'ISERE, TIGNES

L'Espace Killy to słynny obszar łączący Val d'Isere i Tignes. Dwa duże lodowce, wysokość 1550 m - 3455 m n.p.m, 300 km dobrze przygotowanych tras: 16% zielonych, 49% niebieskich, 28% czerwonych, 10% czarnych, możliwość jazdy "hors piste" - poza wyznaczonymi szlakami i najlepsze we Francji warunki snowboardowe na początku sezonu przyciągają tu wielu znawców tematu. Espace Killy to jeden z trzech najlepszych obszarów Francji. Nie da się ukryć, że to raj dla zaawansowanych snowboardzistów, natomiast początkujący mają do dyspozycji sporo tras których stopień trudności jest nieco zaniżony - to dość powszechna uwaga; niektóre z niebieskich powinny być czerwone, itp. Największą atrakcją Espace Killy jest obsługiwany przez wyciągi teren do jazdy poza wyznaczonymi trasami, jeden z najlepszych na świecie. Polecamy zjazd Col Pers, ze szczytu lodowca nad Le Fornet, do wyciągu kabinowego Le Fornet - piękne widoki i kozice. Niezła jest też trasa z wyciągu Grand Pre po części Bellevarde, do wyciągu krzesełkowego Manchet; oraz zjazd z Grande Motte, z doskonałym śniegiem. O ile Tignes wciąż jest, nie da się ukryć, blokowiskiem na stoku, to Val d'Isere ma urok i atmosferę starego górskiego miasteczka, z ożywionym życiem nocnym i dużą ilością restauracji. Co prawda część wyciągów jest tu starsza i gorsza niż w Tignes, a samo miasteczko chwilami jest zupełnie z angielszczone, poza tym tańsza część Val d'Isere, La Daille, jest równie mało atrakcyjna jak Tignes. Także wybór miejscowości - Tignes czy Val d'Isere zależy od tego, co kto lubi.

FRANCJA - REGION PORTES DU SOLEIL

Portes du Soleil, czyli Bramy Słońca to ogromny francusko - szwajcarski obszar narciarski. Znajduje się on w regionie Rhone-Alpes, w departamencie Górnej Sabaudii, pomiędzy Jeziorem Genewskim a Mont Blanc. Jest to położony najbliżej Polski wielki obszar narciarski, tylko 100 km od Genewy - jadąc tam mamy do pokonania około 1200 km. Portes du Soleil rywalizuje z Trzema Dolinami o tytuł największego obszaru narciarskiego świata. Obszar Bram Słońca jest co prawda powierzchniowo większy, ale system połączeń ma zupełnie inny charakter. To znakomite miejsce dla lubiących pokonywać duże przestrzenie poruszając się po średnio trudnych i łatwych trasach widokowych. Obszar Bram Słońca obejmuje 8 francuskich - najbardziej znane to Avoriaz, Les Gets, Chatel i Morzine, oraz cztery szwajcarskie stacje narciarskie. Ogromne przestrzenie, możliwość jeżdżenia codziennie gdzie indziej, ponad 650 km tras, 219 wyciągów i 180 szlaków przygotowanych do snowboardu wyczynowego robią wrażenie. Jest w czym wybierać.

Po całym obszarze można się swobodnie poruszać, zmieniając państwa zależnie od kaprysu. Co prawda oficjalnie wskazane jest wożenie przy sobie paszportu ale nikt tego nie robi, ponieważ nie ma kontroli, a dokumenty łatwo zgubić. Zwłaszcza na tak ogromnym obszarze. W przeciwieństwie do Trzech Dolin tutaj dolin i dolinek jest bardzo dużo, więc często okazuje się, że jesteśmy na stoku zupełnie sami (jeśli nie liczyć pana obsługującego wyciąg i jego psa). To niezwykłe uczucie. Nie ma tu także ani tłoku, ani kolejek. Trzeba za to przyznać, że wyciągi są tu nieco starsze od tych zwykle spotykanych we Francji, dużo jest orczyków. Śnieg nie zawsze jest pewny na 100%, niestety. Większość stacji położona jest raczej nisko, średnio 1200 m n.p.m., jeździ się średnio na wysokości 2000 - 2300 m n.p.m. To bardzo dobre miejsce dla deskarzy źle znoszących duże wysokości. Należy jednak pamiętać, że są tu też i bardzo trudne trasy, więc i wytrawni snowboarderzy znajdą tu stoki dla siebie. W Avoriaz i Morzine na szybkich trasach zjazdowych organizuje się zawody o Puchar Świata.

FRANCJA - REGION LA PLAGNE

La Plagne jest jedną z najpopularniejszych stacji w Alpach Francuskich. Obszar 10 000 ha od 1250 m do 3250 m, 125 tras, 215 km, (6 czarnych, 73 niebieskich, 35 czerwonych, 11 zielonych), 111 wyciągów przewożących 125 000 osób na 1h, 6 tras slalomowych, 2 parki snowboardowe, 1 half-pipe. Ponieważ sezon trwa tutaj od początku grudnia do końca kwietnia. Jedną z największych atrakcji jest niewielki lodowiec rozpościerający się na wysokości 3300 m n.p.m. Różnica między najwyżej i najniżej położoną trasą wynosi 2000 m. La Plagne jest też bardzo malowniczym obszarem, idealnym do zimowych zdjęć. 10 miejscowości położonych na różnych wysokościach prezentuje bardzo różne style architektoniczne - od drewnianego rustykalnego Plagne Lauze 1800 po nowoczesne Aime 2000. Każda ze stacji ma doskonałe zaplecze turystyczno - rekreacyjne.

Do wypoczynku tutaj zachęca również duża liczba restauracji i kawiarenek. Dużym ułatwieniem dla deskarzy są autobusy kursujące między wszystkimi stacjami. Poza tym warunki śniegowe są tu dobre, większość stacji (6) położona jest wprost na stoku, a powierzchniowo La Plagne może mierzyć się z Trzema Dolinami czy Tignes - Val d'Isere. Przeważają tu jednak stoki dla średnio zaawansowanych i mało jest trudnych czarnych tras - wyzwań, więc fanatycy mogą szlifować parę stromych tras na lodowcu lub jeździć poza wyznaczonymi szlakami.

FRANCJA - REGION GRAND DOMAINE

Grand Domaine to obszar łączący trzy doliny idealne do uprawiania wszelkich sportów zimowych: Valmorel, Doucy i Saint Francois Longchamps. W masywie Lauziere, w pobliżu Trzech Dolin, u wrót parku krajobrazowego Vanoise, między 1400 m. - 2550 m. n.p.m. Grand Domaine oferuje: 153 km tras, park snowboardowy z half-pipe i boardercrossem, 160 armatek śnieżnych, wyciągów:2 kabinowe, 2 krzesełkowe z pokrywą plexi, 13 krzesełkowych, 39 orczyków, przewożące 50 000 osób na godzinę. Oczywiście Grand Domaine nie może się równać do gigantów w sąsiedztwie - Trzech Dolin czy Espace Killy - ale różnorodność stoków i tras zadowala wszystkich oprócz bardzo zaawansowanych deskarzy. Region ten to obszar idealny dla rodzin z dziećmi, średnio zaawansowanych i początkujących. Wszystko jest tu pod ręką, przemyślane, z troską o komfort - to jedyne miejsce w Sabaudii gdzie na parę wyciągów krzesełkowych zamontowano pokrywy z plexi aby nie wiało na siedzących.

LOGOWANIE

Login :

Hasło :

Info jak się zalogować

Wpisz swój login i hasło, które używasz na klubowym forum.

Nie mam konta rejestracja
Zapomniałem hasła odzyskiwanie

WARTO ZOBACZYĆ

WARTO PRZECZYTAĆ

GALERIE KLUBOWICZÓW

BIAŁY DUNAJECGaleria : Desiderata

NOWI KLUBOWICZE

nick: umiheciw
dołączył: 03.07.2019, 19:47
miasto: Koronowo
Bartosz847nick: Bartosz847
dołączył: 03.07.2019, 17:55
miasto: brak danych
qweqwnick: qweqw
dołączył: 03.07.2019, 17:53
miasto: brak danych

GDZIE NA DECHĘ

SONDA

W 2018 zamierzam kupić/kupiłem sprzęt snowboardowy w :

supersklep.pl
boardshop.pl
sklepsnowboardowy.pl
pksnow.pl
frontside.pl
vegasport.pl
snowboardshop.pl
4zero.pl
skateshop.pl
forty-four.pl
lulagoga.pl
wyprzedaze.com
monument.pl
boardstore.pl
e-board.pl

zobacz wyniki(533) - supersklep.pl
(67) - boardshop.pl
(142) - sklepsnowboardowy.pl
(21) - pksnow.pl
(33) - frontside.pl
(34) - vegasport.pl
(89) - snowboardshop.pl
(32) - 4zero.pl
(60) - skateshop.pl
(49) - forty-four.pl
(32) - lulagoga.pl
(64) - wyprzedaze.com
(31) - monument.pl
(34) - boardstore.pl
(75) - e-board.pl

NEWSLETTER

Chcesz otrzymywać najnowsze informacje z świata snowboardu ? Podaj swój e-mail !

PRZYJACIELE

STATYSTYKA

Klub odwiedziło : 8,478,530 osób
Informacja : Ta strona wykorzystuje pliki cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień cookies oznacza, że będą one zapisywane w Twoim urządzeniu końcowym. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w Polityce Cookies. Rozumiem i akceptuję komunikat dotyczący plików cookies.