eXtreme Snowboard Team - ogólnopolski klub snowboardowy

HISTORIA SNOWBOARDU

1965

Sherman Poppen dla swej córki Wendy konstruuje "Snurfer" poprzez połączenie jednej narty z druga.

1970

Natchniony ślizganiem się na kawiarnianych tackach, surfer ze wschodniego wybrzeża Dimitrii Milovich zaczyna konstruować snowboard bazujący na desce surfingowej z podstawową wiedzą na temat zasady działania nart. Deska miała metalowe krawędzie.
1971

Milovich dostaje patent na jego projekt snowboardu, więc mógł go sprzedać jakiejś firmie narciarskiej, jednak porzuca pomysł współpracy z innymi firmami.

1969-1772

Bob Webber przez pare lat próbuje otrzymać patent na jego projekt "skiboard". Otrzymuje go w roku 1972 a później 17 sierpnia 1990 roku sprzedaje patent Jake'owi Burton'owi.

1975

Dimitrii Miovich zakłada firmę Winterstick w Utah. Z powodu jazdy w puchu metalowe krawędzie z jego wczesnych desek zostają usunięte.

1975

W marcowym wydaniu Newsweeka zostaje zamieszczony artykuł o Milovich' u i jego firmie Winterstick. W artykule tym zostaje również umieszczone dwustronne zdjęcie ukazujące jazdę Milowich'a na jego snowboardzie w puchu.

1977

Mike Olson buduje swój pierwszy snowboard.

1977

Jake Burton przeprowadza się do Stratton Mountain w Vermont, pracując nocami jako barman, a za dnia projektując prototypy przyszłych desek firmy Burton Snowboards.

1977

Milovich otrzymuje pisemne potwierdzenie z Petit-Morey i Kendall Insurance, agentów ubezpieczeniowych amerykańskich ośrodków narciarskich, że snowboardy podchodzą pod normalną odpowiedzialność narciarska.

1977

Bob Webber projektuje "żółtego banana" ze ślizgiem z polietylenu a Tom Sims dołącza do tego skate decka robiąc w ten sposób pierwszego "Skiboarda" pod nazwa Simsa.

1977

Jake Burton przeprowadza się do Stratton Mountain w Vermont, pracując nocami jako barman a za dnia projektując prototypy przyszłych desek firmy Burton Snowboards.

1977

Milovich otrzymuje pisemne potwierdzenie z Petit-Morey i Kendall Insurance, agentów ubezpieczeniowych amerykańskich ośrodków narciarskich, że snowboardy podchodzą pod normalną odpowiedzialność narciarską.

1978

Milovich mówi że w tym roku sprzedaje Wintersticki już w 11 krajach.

1978

Chuck Barfoot buduje prototyp deski z włókna szklanego. Barfoot później zaczyna projektować deski wraz z Tom Simsem.

1979

Podczas corocznego konkursu Snurfowego w Michigan, Paul Graves prezentuje freestyle i zachwyca tłum robiąc cztery 360 na śniegu. Na ten sam konkurs próbuje dostać się Jake Burton na jego desce. Wybuchają protesty przeciw jego uczestnictwu w konkursie na jego nie snurfowej desce, jednak Paul Graves i inni stawiają się za Jake'em, tworzona jest osobna kategoria w której startuje jedyne Jake Burton...i wygrywa.

1979

Paul Graves pojawia się na "Snurferze" w pierwszej reklamie snowboardowej dla piwa LaBatt, która na ekranach utrzymuje się przez 4 lata.

1979

Podczas jazdy za miejskim wysypiskiem śmieci Mark Anolik odkrywa Tahoe City Halfpipe, który staje się pierwszym snowboardowym halfpipe'em i przyciąga takich ludzi jak Terry Kidwell, Keith Kimmel i fotografów z magazynów skateboardowych.

1979-80

Magazyny takie jak Skateborder i Action Now drukują pierwsze teksty o nowym sporcie (snowboardzie oczywiście).

1980

Burton i Winterstick wprowadzają do produkcji swoich desek P-Tex oraz technologie znaną wśród producentów nart.

1980

Chris Sanders kupuje Snurfera a kiedy ten się rozsypuje, gościu buduje własna deskę, która później przyczyni się do powstania Avalanche Snowboards.

1981

Chuck Bartfoot opuszcza Sims'a, by stworzyć własną firmę.

1981

Zawody w kwietniu w Leadvile w Colorado są początkiem snowboardingu wyczynowego.

1982

Paul Graves organizuje Krajowe mistrzostwa "Snowsurfingu" w zjeździe i slalomie w Woodstok. W zjeździe co niektórzy zawodnicy rzekomo mieli przekroczyć 60 mph. Zawodnicy podczas tych zawodów mieli okazje zmierzyć się m.in. z Tom Simsem i Jake Burtonem. Tom Sims wygrywa zawody w zjeździe, jednak na samej mecie uderzając o ułożone bele z siana łamie sobie kciuk. Ostatecznie całe zawody wygrywa Doug Bouton z teamu Burtona. Są to ostatnie zawody w których jednocześnie startują snowboarderzy i Snurferzy.

1982

Chris Sanders i Earl Zellers zakładają firmę Avalanche Snowboards.

1983

Jake Burton organizuje Krajowe Mistrzostwa w Snowboardzie wiosna w Snow Valley, Vermont. Po tych zawodach Tom Sims organizuje Światowe Mistrzostwa w Snowboardzie opodal jeziora Tahoe. Po raz pierwszy w zawodach snowboardowych pojawia się halfpipe. Jake Burton, Andy Coghlan i reszta członków teamu Burtona grożą bojkotem zawodów, z powodu właśnie halfpipe'a który uważają za rzecz nie mającą nic wspólnego ze snowboardem i nie powinno się jej zaliczać do ogólnej punktacji.

1983

Jeff Grell projektuje wiązania z tzw. highbackiem. Wiązania po raz pierwszy używane są wraz z deskami Flite, ale później rozwijane są już dla Simsa.

1985

Magazyn Thrasher na swych łamach zamieszcza sprawozdanie z Mistrzostw Świata w Soda Springs, jak również nagłaśnia całą sprawę.

1985

Pojawia się pierwsze na świecie czasopismo w całości poświęcone snowboardowi, nosi nazwę "Absolutely Radical", później jego nazwa zostaje zmieniona na "International Snowboard Magazine".

1985

W deskach Sims 1500FE i Burton Performer zostają wprowadzone metalowe krawędzie. Kończy się również era kiedy to na projekt snowboardu ma wpływ surfing a projektanci snowboardów zaczynają więcej czerpać z technologi znanych wśród producentów nart.

1985

Sims przedstawia pierwszy model deski noszący nazwisko zawodnika Terrego Kidwell'a. Kiddwell jest pierwszą freestyleową deską z zaokrąglonym tailem.

1985

Powstaja pierwsze deski carvingowe Mike Olson Gnu, w których skręca się na krawędziach zamiast na ślizgu.

1986

Na starym kontynencie zaczynają powstawać pierwsze zawody snowboardowe, takie jak np. Szwajcarskie Mistrzostwa w St. Moritz.

1986

Zwycięzca jednego z Europejskich wyścigów Jose Fernandes, z jego asymetryczna deska, która staje się popularna we wczesnych latach 90tych. Jest produkowana przez sponsora Fernandesa, firmę Hooger Booger.

1986

Mistrzostwa Świata w snowboardzie zostają przeniesione z Soda Springs do Breckenridge w Colorado. Jedną z ważniejszych rzeczy która się wtedy stała to przekonanie kierownictwa zawodów iż halfpipe nie jest konkurencja szybkościowa.

1986

Stratton Mountain w Vermon staje się pierwszym ośrodkiem organizującym kursy szkoleniowe jazdy na snowboardzie.

1986-87

Burton zaczyna produkować miękkie wiązane buty składające się z buta wewnętrznego oraz zewnętrznego.

1987

Firma Chucka Barfoot'a wprowadza do produkcji pierwsza freestyle-ową deskę z takim samym nose i tail.

1987

W styczniu maja miejsce pierwsze europejskie mistrzostwa świata w Livingo we Włoszech oraz w St. Moritz w Szwajcarii.

1987

Powstaje North American Snowboard Asseciation, N.A.S.A , który to skrót zostaje później zamieniony na N.A.S.B.A. Głównym celem stowarzyszenia jest współpraca z S.E.A (Snowboard European Association) w celu stworzenia jednych, połączonych zawodów z cyklu Mistrzostw Świata.

1987

Powstaje pierwszy podręcznik dla instruktorów snowboardu.

1987

We wrześniu, firma Wrigley wykorzystuje snowboard w reklamie swych produktów.

1987-88

Pierwszy zawody Pucharu Świata, składające się z dwóch spotkań w Europie i Stanach.

1988

Znana surfingowa firma Ocean Pacific, zaczyna robić ciuchy dla snowboardzistów, przygotowuje specjalne kolekcje. Wkrótce inne takie firmy idą w jej ślady.

1988

Podczas rozprawy sądowej między dwoma głównymi graczami na rynku firmami Sims i Burton, Craig Kelly zostaje zobowiązany do jazdy tylko i wyłącznie na deskach Simsa. Po tym wyroku Kelly zaczyna jeździć na czarnych deskach bez żadnego logo. Później wyrok zostaje odwołany i Kelly podpisuje umowę długoterminową z Burtonem.

1988

W lipcu, były amator, promotor surfingu Chuck Allen zakłada USASA (United States Amateur Snowboarding Association). Jest to pierwsza organizacja wyłącznie zajmująca się organizowaniem zawodów dla amatorów.

1989

W październiku, Rob Morrow odchodzi od Simsa i z pomocą swego wujka zakłada firmę Morrow Snowboards w Salem, Oregon.

1990

W lutym USASA organizuje pierwsze krajowe mistrzostwa w SnowValley w Californii. Tuż przed samymi mistrzostwami uderza największa burza śniegowa dziesięciolecia, śnieżyca odcina praktycznie możliwości dojazdu na miejsce zawodów, a Policja dodatkowo stawia barykady. Chuck Allen, prezes USASA organizuje ekipę, która omijając policję odbiera zawodników i dowozi na czas na teren zawodów.

1990

Właściciel firmy Santa Cruz Skateboards wypuszcza na rynek pierwsze deski snowboardowe spod tej marki (przyp. tłum.: git dechy).

1990

Ośrodek narciarski Vail Ski poszukuje nowych dróg rozwoju, poprzez wybudowanie toru z różnymi przeszkodami, nazwanego "snowboard park" Snowparki maja na celu zaspokoić rosnący rynek snowboardowy, wkrótce inne ośrodki idą w ślady Vail Ski.

1990

Po rozpadnięciu się National Association of Professional Snowboarders powstaje Internation Snoboard Federation pod przewodnictwem Ted Martin, Kazuo Ogura i Christian Savioz. Zamiarem organizacji jest koordynacja nad zawodami międzynarodowymi.

1991

Na północnej wyspie Japonii w ośrodku zimowym Rusutsu odbywa się jak dotąd najbogatszy puchar świata. W sumie na całe zawody wydano ponad milion dolarów.

1992

USSA (United States Ski Association) próbuje zaangażować się w snowboarding. Mając poparcie polityczne, USSA próbuje połączyć się z ASASA. Jednak negocjacje pomiędzy obiema organizacjami upadają.

1992

Powstaje Polskie Stowarzyszenie Snowboardu, na czele którego staje Darek Rosiak. W tym samym roku mają miejsce pierwsze nieoficjalne jeszcze mistrzostwa polski.

1992

Ken Achenbach wraz ze swymi przyjaciółmi zaczyna produkować miękkie wiązania bez podstawy, gdzie but bezpośrednio styka się z deska. Przewagą tych wiązań nad zwykłymi ma być niejako "lepszy kontakt" z deska.

1993

Pierwsze międzynarodowe mistrzostwa w snowboardzie organizowane przez International Snowboard Fereration w Ischgl, Austria. Wygrywają je amerykanie Kevin Delaney i Michele Taggert.

1993

Pierwsze oficjalne mistrzostwa Polski w snowboardzie. W kategorii mężczyzn we wszystkich konkurencjach wygrywa Łukasz Starowicz.

1993

Federation Ski Internation (FIS) postanawia przyjrzeć się bliżej snowboardowi podczas lipcowego spotkania. Cały przemysł, ludzie poważnie podchodzący do spraw związanych ze snowboardem, bardzo obawiają się tak dużej, zbiurokratyzowanej organizacji, uważają iż może ona tylko zaszkodzić temu sportowi.

1993

Na falach telewizji ESPN powstaje telewizja całkowicie poświęcona snowboardowi. Dobrze odebrana, zawiera dużo jazdy, dużo muzyki i bardzo mało gadania.

1993

Za sukcesem 411 video magazynu Trans World Publications wydaje Trans World Snowboarding Video Magazine tworzonego przez Mike'a McIntire (Mack Dawg).

1994

Podczas zimowej olimpiady w Lillehammer, Norwegii, powstaje nadzieja na włączenie snowboardu do rywalizacji. Jednak FIS szybko rozwiewa te nadzieje, kategorycznie sprzeciwiając się temu pomysłowi.

1994

W Słowenii mają miejsce pierwsze Amatorskie Mistrzostwa Świata w snowboardzie.

1994

Podczas SIA Trade Show w Las Vegas w stanie Nevada, każda z większych firmy z branży prezentuje swoje wiązania bez podstawy. Na tym samych targach Burton i Snow Pro prezentują twarde wiązania typu step-in.

1994

Matt Goodwill wygrywa zawody z cyklu King of the Hill w Valdez, Alaska. Jest to jego drugi tytuł mistrzowski. Julie Zell wygrywa w kategorii kobiecej i zostaje Queen of the Hill.

1994

6 maja Ride Snowboards zostaje pierwszą firmą notowaną na nowojorskiej giełdzie.

1994

W czerwcu, podczas kongresu FIS, członkowie organizacji głosują za włączeniem snowboardu jako dyscypliny pod jej jurysdykcja. Zdarzeniem tym nie jest zachwycona ISF.

1994

W lipcu, prezes ISF Ted Martin, wystosowuje pismo do IOC (International Olympic Committee, z wnioskiem o uznanie ISF jako federacji, ciałem zarządzającym w sprawach międzynarodowego snowboardu. W odpowiedzi, ISF dowiaduje się, że w tych sprawach musi rozmawiać z FIS, federacja zarządzającą ta dyscypliną sportu.

1994

W sierpniu Burton wydaje pierwszy CD-ROM zawierający interaktywny katalog.

1994

We wrześniu Avalanche Snowboards sprzedaje 80procent udziałów firmy biznesmenowi Robertowi Edwards, pracującemu poprzednio dla Anthony Industries, firmy matki korporacji K2 Skis.

1995

W styczniu, snowboardowy magazyn Hecker Magazine staje się pierwszą firmą publikującą w Internecie na stronach www.

1995

W marcu pięć firm włączając Burtona i Airwalk prezentuje miękkie wiązania typu step-in. Okrzyknięto je wtedy kolejnym dużym krokiem na przód w rozwoju snowboardu.

1995

W grudniu Morrow Snowboards staje się drugą firmą z branży debiutującą na giełdzie.

1995

W Zakopanem mają miejsce drugie Mistrzostwa Świata Juniorów. Podczas których Polacy stają najwięcej razy na podium.

1996

1 październik, Tom Sims zakańcza związek z DNR/Sportsystem i wytacza proces w sądzie w Santa Barbara o odebranie prawa DNS/Sportsystems produkcji sprzętu pod marką Sims.

1997

Podczas Mistrzostw Europy Polacy zdobywają 4 medale.

1998

Na olimpiadzie w nagano debiutuje snowboard w konkurencjach halfpipe i slalom gigant. W slalomie gigancie, w kategorii mężczyzn pierwsze miejsce zajmuje Kanadyjczyk Ross Rebaliati a kategorie kobieca wygrywa Francuzka Karine Ruby. W konkurencji halfpipe wśród mężczyzn wygrywa nie kto inny jak Gian Simmen (Santa Cruz Snowboard) a wśród kobiet na pierwszym miejscu staje Nicola Thost. Polacy zajmują miejsca odpowiednio : SG(M) : 19. Łukasz Starowicz SG(K) 19. Małgorzata Rosiak HP(M) 35. Łukasz Starowicz.

1999

Podczas Zimowych Igrzysk w Popradzie na Słowacji Małgorzata Kukucz zdobywa złoty medal w slalomie gigancie.

LOGOWANIE

Login :

Hasło :

Info jak się zalogować

Wpisz swój login i hasło, które używasz na klubowym forum.

Nie mam konta rejestracja
Zapomniałem hasła odzyskiwanie

WARTO ZOBACZYĆ

WARTO PRZECZYTAĆ

GALERIE KLUBOWICZÓW

RÓŻNEGaleria : zam

NOWI KLUBOWICZE

nick: umiheciw
dołączył: 03.07.2019, 19:47
miasto: Koronowo
Bartosz847nick: Bartosz847
dołączył: 03.07.2019, 17:55
miasto: brak danych
qweqwnick: qweqw
dołączył: 03.07.2019, 17:53
miasto: brak danych

GDZIE NA DECHĘ

SONDA

W 2018 zamierzam kupić/kupiłem sprzęt snowboardowy w :

supersklep.pl
boardshop.pl
sklepsnowboardowy.pl
pksnow.pl
frontside.pl
vegasport.pl
snowboardshop.pl
4zero.pl
skateshop.pl
forty-four.pl
lulagoga.pl
wyprzedaze.com
monument.pl
boardstore.pl
e-board.pl

zobacz wyniki(533) - supersklep.pl
(67) - boardshop.pl
(142) - sklepsnowboardowy.pl
(21) - pksnow.pl
(33) - frontside.pl
(34) - vegasport.pl
(89) - snowboardshop.pl
(32) - 4zero.pl
(60) - skateshop.pl
(49) - forty-four.pl
(32) - lulagoga.pl
(64) - wyprzedaze.com
(31) - monument.pl
(34) - boardstore.pl
(75) - e-board.pl

NEWSLETTER

Chcesz otrzymywać najnowsze informacje z świata snowboardu ? Podaj swój e-mail !

PRZYJACIELE

STATYSTYKA

Klub odwiedziło : 8,478,563 osób
Informacja : Ta strona wykorzystuje pliki cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień cookies oznacza, że będą one zapisywane w Twoim urządzeniu końcowym. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w Polityce Cookies. Rozumiem i akceptuję komunikat dotyczący plików cookies.